FAQ

FAQ

1. Czym jest FAQ?

To skrót od angielskiego Frequently Asked Questions - często zadawane pytania. Zamiast pisać na priv i czekać na odpowiedź, odpowiedzi na najczęstsze pytania masz na tacy. Wygodne, prawda?

2. Jestem osobą dorosłą. Czy nadal mogę uzyskać diagnozę?

Tak! Z autyzmu się nie wyrasta, ani nie występuje on tylko u chłopców.

3. Jak mogę uzyskać diagnozę? 

Lista miejsc diagnozujących autyzm u dorosłych, świadomych odmiennych cech spektrum u kobiet, zebrana przez Paulinę Kaczmarczyk.

Lista zawiera miejsca, nazwy konkretnych zespołów, nazwiska osób diagnozujących, ceny, długość oczekiwania i ewentualne uwagi.

Jest możliwość diagnozy na NFZ, ale nie korzystałam z tej opcji i nie wiem, gdzie oraz jak to wygląda.

4. Co mi da diagnoza?

Każda osoba z diagnozą może ubiegać się o stopień niepełnosprawności.

Uczniowie po przedstawieniu diagnozy w poradni psychologiczno-pedagogicznej dostają odpowiednie dostosowania, które szkoła musi zapewnić. W przypadku dzieci diagnozę w ogóle można zacząć od takiej poradni i nigdzie więcej nie jeździć. To z nastolatkami zaczyna się problem, bo wciąż jest mała świadomość autyzmu u dorosłych oraz tego, jak się przejawia.

Studenci mogą zgłosić się do Biura Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych, by ustalić, jakiego wsparcia będą potrzebować podczas studiowania. Mogą postarać się o inne zasady zaliczania przedmiotów (np. zamiast zaliczenia ustnego pisemne), które biuro powinno przekazać odpowiednim wykładowcom samo, bez informowania o przyczynie niepełnosprawności. Można ubiegać się o asystenta, którego wybiera się samemu (najlepiej, gdyby była to miła osoba z grupy studenckiej), która pomoże w notatkach, kontaktach z grupą studencką, wykładowcami, będzie takim pełnomocnikiem autystyka na uczelni. 

Jeśli dobrze kojarzę, żeby uzyskać wsparcie biura na uczelni, nie trzeba mieć orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - wystarczy sama diagnoza.

5. Jak ubiegać się o stopień niepełnosprawności?

  1. Idziesz do wszystkich lekarzy specjalistów, u których się aktualnie leczysz. Możesz poprosić też o zaświadczenia od psychologa bądź terapeuty. Od każdego zbierz kopię swojej dokumentacji medycznej. Im więcej papierów, tym lepiej. 
  2. Z tymi wszystkimi kserami idziesz do swojego lekarza rodzinnego, by wypisał zaświadczenie o twoim stanie zdrowia. Ewentualnie, jeśli masz lepszy kontakt ze swoim psychiatrą, możesz to zrobić u niego. DOKUMENT JEST WAŻNY 30 DNI!!!
  3. W przeciągu 30 dni od wystawienia dokumentu musisz złożyć wszystkie papiery do lokalnego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (w różnych miastach może być połączony z różnymi instytucjami):
    • wniosek
    • rodo
    • zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza
    • ksera dokumentacji medycznej
  4. Telefonicznie bądź listem poinformują cię o dacie komisji. Przychodzisz, rozmawiasz z lekarzem i psychologiem. 
  5. Po 14 dniach kalendarzowych pocztą otrzymujesz orzeczenie. Możesz też na komisji zaznaczyć, że odbierzesz je osobiście po upływie tych 14 dni. Od orzeczenia można się odwołać - jeśli nie przyznają ci stopnia. Jak w przypadku każdego pisma urzędowego, masz na to 14 dni od otrzymania dokumentu. 
  6. Osoba z autyzmem na orzeczeniu powinna mieć kod 12-C oznaczający zaburzenia neurorozwojowe. 

5. Co daje orzeczenie?

Jeśli studiujesz, możesz złożyć wniosek o stypendium dla niepełnosprawnych. Masz pierwszeństwo, jeśli ubiegasz się o akademik. 

Możliwość wyrobienia legitymacji. Nie jest konieczna, ale jeśli chcesz korzystać ze zniżek, to ona do nich uprawnia. Można się dogadać i wozić ksero orzeczenia, żeby potwierdzić, że ci się należy, ale prościej chyba złożyć ten wniosek i nosić plastik w portfelu. 

Zniżki w komunikacji miejskiej, czasem bilety wstępów też mają upusty dla niepełnosprawnych.

Zakład pracy chronionej. Niepełnosprawni mogą pracować maksymalnie 7h dziennie, a nie standardowe 8 (w praktyce może się okazać, że będziesz pracować 8, ale ta ósma godzina będzie płacona jako nadgodziny), nie mogą mieć nocek, mają dodatkowe 10 dni urlopu w roku, a pracodawca dostaje na nich dofinansowanie (a każde miejsce pracy kosztuje, może to więc skłonić pracodawcę do zatrudnienia osoby z orzeczeniem zamiast bez - smutne, ale prawdziwe).

Jeśli twoja niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 25 roku życia, ale na papierze (nie obchodzi ich, że z autyzmem się rodzimy, liczy się, od kiedy chodzisz w celu zdiagnozowania go do lekarza, albo od kiedy chodzisz do psychiatry z depresją, by później okazało się, że to wypalenie i autyzm), przysługuje ci świadczenie pielęgnacyjne - około 200zł z MOPSu. Znowu składasz o nie wniosek i czekasz na telefon, czy ci przyznali. 

Jeśli nosisz okulary, nie zapomnij załatwić ksera dokumentacji jeszcze od okulisty. Możliwe, że to uwzględnią i na orzeczeniu wpiszą, że potrzebujesz środków ortopedycznych. A to oznacza, że możesz ubiegać się o dofinansowanie do okularów. Drogie są, to warto łapać każdą okazję. 

Na sam autyzm nie przysługuje karta parkingowa - by ją przyznali (kolejny wniosek), trzeba mieć zaburzenia ruchu, a to już inny kod.

Komentarze